Søgefelt

Primære faneblade

  Alt for få anmelder psykiske arbejdsskader

  Arbejdsmiljøblog

  Alt for få anmelder psykiske arbejdsskader

  6. maj 2013 - 12:54

  Arbejdsskadestyrelsen var i sidste uge ude med en opgørelse som viser, at det kun er hver 20. anmeldte psykiske arbejdsskade som bliver anerkendt. DFL er ligesom andre fagforbund oprørte over det lave antal anerkendelser, men der ligger faktisk en langt mere alvorlig problematik bagved: Der er rigtig mange psykiske arbejdsskader, som slet ikke bliver anmeldt. Vores tillidsvalgte møder jævnligt medlemmer, som enten er sygemeldt, eller er på kanten af en sygemelding, på grund af et elendigt psykisk arbejdsmiljø, men det pågældende medlem ønsker ikke sygdommen anmeldt.

  Der er forskellige grunde til, at vores medlemmer ikke vil anmelde: Mange har det stadigvæk dårligt med, at de ikke kan klare arbejdsdagens udfordringer. Det opfattes som pinligt og som et nederlag, hvis man ikke kan klare sit arbejde. Mange frygter også, at blive sat i bås eller gøre sig sårbare ved fyringsrunder - 'Nå, det er ham den skrøbelige eller hende den sårbare, som vi skal passe særligt på'.
  Og endelig er der, som omtalt i artiklen om undersøgelsen, en masse forhindringer for at få anerkendt sin arbejdsskade. Så mange opgiver på forhånd.

  Men sådan skal det ikke være! Det er kun, hvis vi får sagerne frem, at der kan skabes et pres på lovgivningen, sådan at vi omsider kan få anerkendt de psykiske arbejdsskader som forekommer. Så derfor skal du huske at få lægen til at anmelde de skader, som du får kendskab til - tag gerne fat i din tillidsrepræsentant eller DFL.

  Min opfordring underbygges af denne artikel på FTFs hjemmeside, hvor en ny opgørelse viser, at psykiske sygdomme topper listen over, hvad vi bliver syge af på jobbet.

  Venlig hilsen

  Peter Kirkegaard

  Kommentarer

  Peter Kirkegaard

  Hej Annette
  Tak for dit indlæg og dine synspunkter.
  Vi gør i dag en stor indsats for at uddanne og give vores tillids- og arbejdsmiljørepræsentanter en solid og god viden om, hvordan man ser mistrivsel og dårligt psykisk arbejdsmiljø, men det er selvfølgelig en indsats som dels tager tid og dels kan gøres bedre, så derfor også tak for dit input til, hvem der bør tage initiativ overfor den stressramte. Det vil vi tage med i det videre arbejde.
  Vi har et beredskab som dels er flere guides, vejledninger og kurser for tillids- og arbejdsmiljørepræsentanterne, som kan bruges direkte ude i selskaberne, og vi har ved seneste overenskomst fået en bestemmelse om, at vores medlemmer har krav på, at der er en tillidsrepræsentant til stede ved fx sygesamtaler.
  Det er vores opfattelse, at ved at klæde tillids- og arbejdsmiljørepræsentanterne på, har vi en langt større chance for forebygge trivsels- og stressproblemer, og at opdage de kollegaer, som er på vej til at gå ned og blive syge af fx et stort arbejdspres eller et elendigt samarbejdsklima.

  Venlig hilsen

  Peter Kirkegaard

  Julekalender 2017 - se vinderne

  03. december 2017

  Hver dag fra den 1. december og frem til juleaften trak vi lod om fire ...

  07. marts 2018 - Tryg, Sommervej 31C, 8210 Aarhus V

  Arrangementet starter ud med en middag Inden foredraget. 

  29. - 31. januar 2018 - Kobæk Strand, Kobækvej 85, 4230 Skælskør

  26. - 27. februar 2018 - Forsikringsforbundet, Otto Mønsteds Gade 5 - lokale 3.5

  28. februar 2018 - Forsikringsforbundet, Fondens Hus, Otto Mønstedsgade 5, 1571 København V

  01. marts 2018 - Forsikringsforbundet, Fondens Hus, Otto Mønstedsgade 5, 1571 København V

  05. marts 2018 - Forsikringsforbundet, Otto Mønsteds Gade 5, København - lokale 3.5